Açıklayıcı (Explainer) Videolarda Hareketli Görsellerin Önemi

19 Şubat 2019 / By VG


Hareketli görsel tekniğini muhtemelen duymuşsunuzdur ancak bu tarzla oluşturulan açıklayıcı videonun ne anlama geldiğini tam olarak bilmiyorsunuzdur veya bu yöntemin video pazarlama stratejinizi nasıl geliştirebileceğini bilmiyorsunuzdur. Başlangıç olarak, bu stil karmaşık fikir ve mesajları akılda kalıcı ve etkileyici biçimde aktarmanın ne iyi yollarından biri. Ancak bundan çok daha fazlası var. Ve bugünkü yazımızda size bu stil ile ilgili herşeyi anlatacağız: özellikleri, faydaları, kullanım amaçları ve ihtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir bilgi. Ve yazının sonuna geldiğinizde neden sizin pazarlama stratejiniz için çok önemli bir kaynak olduğunu tam manasıyla anlamış olacaksınız. Hazır mısınız?

Hareketli Görseller: Temel Bilgiler

Hâlihazırda video içeriklerinin pazarlamam stratejinize olan katkısını biliyorsunuz. Özel olarak animasyonlu pazarlama videolarını ele alacak olursak, bu tarz videolar ticari fikirlerinizi hızlı, basit ve inandırıcı biçimde aktarmanızı sağlayan çok önemli araçlardır. Bu tarz videolar için çok sayıda stilin mevcut olduğunu da biliyorsunuzdur. Tüm bu seçenekler arasında hareketli görseller en önde gelen pazarlamacılar tarafından en çok tercih edilen stillerden biridir.

Psst! Anlatıcı video stilleri ile ilgili bilginiz mi yok? İşte size kullanışlı ve kısa bir anlatım:

Konumuza geri dönelim: Yıllar boyunca grafik tasarım fikir ve konseptleri görsel olarak aktarmanın yolu olmuştur. Tahmin edebileceğiniz üzere, günümüzde de bu yöntem tercih edilmekle beraber önemli bir “artıya” sahiptir: Bu yöntem günümüzde video animasyon gibi modern tekniklerin desteği ile ilişkilendirilir. Tam da bu anda hareketli grafikler sahnedeki yerini almaktadır.

Kendinize “Peki bu stil tam olarak nedir?” diye sorabilirsiniz. İşte size cevap: Hareketli grafikler grafik tasarımın harekete geçmiş halidir. Temel olarak, karmaşık fikirleri basit ve doğrudan aktarabilmenin yoludur.  İşte size demek istediğimizin açık bir örneği:

Hareketli Grafiklerin Kritik Özellikleri

Artık biliyorsunuz ki hareketli grafikler karmaşık fikirleri aktarmanın bir yolu. Ancak bu stili diğer video stillerinden ayıran ve ön plana çıkmasını sağlayan bazı özellikler bulunmakta. Bu stili pazarlama için önemli bir araç haline getiren bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  • En gelişmiş ve zarif anlatıcı video stillerinden biridir.
  • Diğer video tiplerine kıyasa biraz daha resmi sayılabilir.
  • Renkli grafiklerin kullanılmasıyla videonun çekiciliğine kaybetmeden daha eğitici bir görünüm sağlar.
  • Bir fikri açıkça ortaya koyabilmenin en iyi yollarından biridir. Sayı, istatistiki veri, spesifik bilgi gibi aktarılması zor bilgileri kolayca sunabilmenizi sağlar.
  • Herhangi sıkıcı ve karmaşık bir içeriği ilgi çekici bir içeriği dönüştürebilmenin en başarılı yöntemlerinden biri.

Eminin bu stili sevmeye başladınız bile…

Hareketli Grafiklerin En Can Alıcı Faydaları

Artık bu stilin en önemli özelliklerini bildiğimize göre, sağladığı faydaları üç başlık altında inceleyelim.

1. Muazzam Bir Görsel Güç

Muhtemelen pazarlamacıların görsel iletişim araçlarını mesaj ve fikirlerini daha ilgi çekici ve anlaşılır biçimde aktarmak için kullandıklarını biliyorsunuzdur. Esasen bu bir tesadüf değil: Çünkü hepimiz görsel yolla öğrenenlerdeniz. Bunun anlamı hepimizin grafik, diyagram, tablo gibi görsel unsurlar içeren bilgileri daha kolay anlayıp sindirebildiğimiz ve hafızamızda daha kalıcı olduğudur. Tüm bunlar dikkate alınınca videoların özellikle de “fazladan” hareketli grafik içerin videoların nasıl bir güce sahip olabileceğini anlıyoruz. Hareketli grafikler görsel mantığımızla kusuruz bir uyum içerisinde olup, müşteriye daha ilgi çekici bir şekilde yaklaşmanızı mümkün kılmakta.

2. Canlıymış Gibi Görünen Çarpıcı Tasarım

Bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta da hareketli görsellerin sadece tasarımla ilgili olmadığı esas olarak hareketli tasarımlar ilgili olduğudur. Diğer bir deyişle animasyon. Hareketli grafikler animasyon yardımıyla tasarımlara adeta can vermektedir. Yani,  bu stilin en önemli avantajlarından biri de hareketli grafik elementlerini kullanarak fikrîlerinizi aktarmanızı sağlayabilmektir. Bu şekilde müşterileriniz ürününüzü sadece birkaç saniye içerisinde tanımış olacağından bu stil sizin için oldukça önemlidir.

3. İki Farkı Dünyanın En İyisi

Hareketli grafiklerin bir diğer özelliği de çok çeşitli olmalarıdır: Diğer anlatıcı video tipleri ile bir arada kullanılıp iki dünyanın en iyi yönlerinden faydalanmaya iman verir. Bunun sebebi de hareketli grafiklerde diğer türler için kritik öneme sahip insan veya kişisel dokunuşun eksikliğidir. Ancak bu hiçbir şekilde sorun teşkil etmemektedir! Tek yapmanız gereken diğer tarzlar ile bir arada kullanmak ve işlem tamam! Bazı şirin karakterler ekleyerek videonuza ihtiyaç olan sıcak dokunuşu da ekleyebilirsiniz. Ancak bunda daha sonra söz edeceğiz…

Hareketli Grafik Tekniğinin Farklı Kullanım Alanları

Hareketli grafiklerin ne olduğunu ve özelliklerini artık biliyorsunuz. Ancak yine de tam olarak hangi durumlarda kullanılması gerektiği işe ilgili halen şüpheleriniz var. Biz size bu konuda yardımcı olacağız.

* Şirketinizin “Ciddi” Bir İmajı Var mı?

Eğer şirketinizin veya sattığınız ürünün “profesyonel” bir profili varsa ve siz de video pazarlama aracılığıyla bu imajı güçlendirmek istiyorsanız, seçmeniz gereken yöntem hareketli grafik videoda başkası değil.

* Videonuza Daha Zarif Bir Hal Vermek İstiyor musunuz?

Hareketli grafikler tüm anlatıcı video stilleri arasında en resmi olanıdır. Dolayısıyla eğer videonuza daha sofistike ve ciddi bir hava katmak istiyorsanız tercih edeceğiniz stil bu olmalıdır.

* Cazibe Kaybı Yaşamadan Karmaşık Fikirler İletmek İstiyor musunuz?

Hareketli grafikler rakam, istatistiki veriler ve spesifik bilgiler gibi diğer yöntemlerle aktarılması güç olan bilgileri aktarmak için ideal bir seçimdir.

* Cazibe Kaybı Yaşamadan Fikirleri Sentezlemek İstiyor musunuz?

Eğer sadece bir resim binlerce kelimeye bedel ise bir de hareketli resimleri düşünün. Hareketli grafikler büyük bir sentezleme gücüne sahip olup, görsel yollar aracılığıyla herhangi bir olguyu, ilgi çekici ve bilgilendirici yöntemde sunabilir.

* “Somut Verilere” Dayalı Bir B2B Şirketi veya B2C İşletmesine mi Sahipsiniz?

Hareketli grafikler aradığınız cevap olabilir. Bu tarz videolar finans, bilişim ve IT çözümleri gibi alanlarda faaliyet gösteren işletmeler için son derece uygundur. Dayalı olduğu temeller gereğince bu stil mesajlarınızı doğrudan hiç ilgi kaybı yaşamadan iletmeniz için çok uygundur.

Hareketli Grafikleri Diğer Stiller ile Nasıl Birleştirmeli

Pazarlama videonuzun %100 hareketli grafiklerden oluşacak diye bir durum yok elbette. Daha önce de bahsettiğimiz üzere bu stil oldukça esnek ve çok çeşitlidir. Bunun anlamı bu stili diğer stiller ile birleştirebileceğinizdir. İşte size birkaç örnek:

* Canlı Videolar ile Hareketli Grafik Kombinasyonu

Muhtemelen canlı videoların bazı kısıtlamaları olduğunu duymuşsunuzdur, esasen bu durum doğru. Ancak eğer hareketli grafiklerle birlikte kullanırsanız kısıtlamalar sadece sizin kafanızdakilerle sınırlı olacaktır. Bu iki stili bir arada kullanarak sadece canlı çekimle iletmenin imkânsız olacağı fikir ve kavramları rahatça aktarabilirsiniz.  Stock In value için hazırladığımız aşağıdaki örneğe bir göz atın.

* Hareketli Grafik ile Karakter Animasyon Kombinasyonu

Hareketli grafikler fikir sentezi için oldukça yararlı olmakla beraber pek çok markanın ihtiyaç duyacağı insan dokunuşundan yoksundur. Birkaç şirin ve komik karakter ekleyerek pazarlama videonuzu daha ilgi çekici ve iç ısıtıcı hale getirebilirsiniz. İşte size bir örnek:

* Hareketli Grafik ile Akıllı Tahta Video Kombinasyonu

Akıllı Tahta videoların çoğu dijital ortamda hazırlanmaktadır. Dolayısıyla her yüksek kaliteli animasyonun arkasında kamera hareketleri, grafikler, el çizimi animasyonlar ve diğer elementlerin harika görünmesi için bir hareketli grafik uzmanı çalışıyor demektir. Başka bir deyişle, siz farkında olmasanız dahi her yüksek kaliteli animasyonun içinde mutlaka hareketli grafikler mevcuttur. İşte size bu iki türün nasıl bir arada kullanıldığı ile ilgili bir örnek:

Yum Yum’da bizler farklı işletme ve sanayi birimleri için çeşitli içeriklere sahip çok sayıda anlatıcı video hazırladık. Bir sonraki pazarlama videonuz ile ilgili yardıma ihtiyaç duyarsanız bizimle iletişime geçin, sizlere yol gösterip yardımca olmak bizler için zevk olacaktır.

Özet

Bu yazıyı okuduktan sonra eminim hareketli grafiklerin pazarlama videonuzun kalitesi için ne kadar önemli olduğunu anlamışsınızdır. Görselliğin gücünü kullanarak basit ancak ilgi uyandıran bir mesaj ile müşterilerinize ulaşmanın için kusursuz bir yöntem sunmaktadır. Dahası, bu stilin B2C ve B2B tarzı şirketler için herhangi bir kavramı (kompleksliği fark etmeksizin) ne kadar güçlü ve etkili olabileceğini öğrendiniz. Ayrıca, bu stilin diğer anlatıcı video türleri ile birleştirilip pazarlama stratejinizi nasıl optimize edebileceğinizi de sizlere göstermiş olduk. Şimdi sıra sizde! Hareketli grafik içeren bir video hazırlamak istiyor musunuz? Daha önce hiç bu tarz bir video denediniz mi? Deneyiminizi topluluğumuzla paylaşın!

Umarız bu bilgilerin size yardımı dokunmuştur, pazarlama ile ilgili daha fazla bilgi için bloğumuzu okumaya devam edin.

Yazar

VG

Yorum Yaz

*Please complete all fields correctly