Başarılı Youtube Kanalı Oluşturmak İçin 9 İpucu

29 Ağustos 2015 / By VG

Harika Videoyu Yaratmak:

Kendinize ait bir Youtube kanalı oluşturmak takipçilerinizi yaptıklarınızdan haberdar etmek, firmanıza olan bakış açısını kendi tarafınıza çekmek ve markanızın, onların gözündeki değerini arttırmak için harika bir yöntemdir ve günümüzde videolar ve Youtube üzerinden yapılan pazarlamalar şirketlerin ürün ve servislerini tanıtmak için kullandıkları en etkili yöntem olarak görülmektedir. Biz bu durumun kalıcı olduğunu düşünüyoruz.

SadeceOn youtube kanalın için alabileceğin en uygun fiyatlı hizmetleri sunuyor.  Sen de hemen youtube abone ve beğeni al , youtube kanalına istediğin sayıda abone ve beğeni kazandır. Gerçek ve aktif Türk abone hizmetlerinden bot abone hizmetlerine, video beğeni hizmetlerinden izlenme hizmetlerine, video yorum hizmetlerinden satılık youtube kanallarına kadar aradığın her hizmeti SadeceOn’da bulabilirsin. 10 Liradan başlayan fiyatlarla güvenli alışveriş yapmanın tadını çıkar!
İşte tam da bu sebeple Başarılı Youtube kanalı oluşturmak için neye ihtiyacınız olduğunu 9 başlık altında topladık.

1. Kanalınıza Bir İsim Seçin Ve Markanızın Kimliğini Oluşturun

İlk önce yapmanız gereken tabii ki bir Youtube kanalı oluşturmak. Bu sizin ve Markanızın sanal âlemdeki kimliği olacak. İlk adım kaydolmak. Kanalınız, sizin ve markanızın takip edildiği yer olacak öyleyse kanalınıza akılda kalıcı ve hoş bir isim seçin ya da işleri basit tutun ve seçtiğiniz isim, ürününüzü ya da sunduğunuz hizmeti nitelesin. Bir kere kanalınız izlenmeye başladı mı yavaş yavaş dikkat çekmeye de başlayacaktır ve bir kere kanalınızı öğrendiklerinde doğal olarak markanızı da tanımış olacaklar ve kanalınız daha çok dikkat çektikçe daha fazla kişi takip etmek isteyecektir.

2. Reklam bandı (Banner) Eklemek İşe Yarayacaktır…

Youtube kanalınızın “Reklam Bandı”(Banner) tıpkı Facebook’taki kapak fotoğrafı gibi sizin hakkınızda (bu durumda firmanız hakkında) çok şey söyler. Yenilikçi ve firmanızın kişiliğini yansıtan bir reklam bandı tasarlamak çok önemlidir. Bu dikkat çeken bir yazı da olabilir, komik bir karikatür de, dikkat edilmesi gereken etkileyici ve ilham verici olması gerektiğidir. Unutulmaması gereken başka bir şey ise bağlantı linkleridir, bunlar sosyal medyada paylaşılmanıza ve takipçilerinizle daha kolay etkileşime geçmenize yarar.

3. Takipçilerinizi/İzleyenlerinizi Tanıyın

İzleyicilerinizi/Takipçilerinizi tanımak son derece önemlidir. Bir Youtube kanalı açmadan önce düşünmeniz gereken bu kanalın kime hitap edeceğidir. Potansiyel izleyicilerin kimler oldukları, nelerden hoşlanıp, nelerin onları rahatsız edeceğini bilmek kanalınızın ve videolarınızın başarısını doğrudan etkileyecektir. Bir kere neyin onlara hitap ettiğini bulur ve hoşlarına gidebilecek benzer videolar paylaşırsanız uzun süre sizi takip etmelerini sağladınız demektir.

4. Doğru Konuyu Seçebilmek…

İzleyenlerinize yeni ve ufuk açıcı videolar sunun. Konularınızı, özellikle herkesin video paylaştığı konulardan seçmemeye dikkat edin; kendiliğinden ve yenilikçi fikirler izleyicilerinizin videoları geri dönüp tekrar izlemelerini garanti eder. Onlar için neyin iyi olacağını düşünüyorsanız videolarınızı ona göre hazırlayın, fakat küçük değişiklikler yapmak videolarınızı emsalsiz hale getirmeye yardımcı olur, bunu unutmayın.
Videolarınız markanız ve işinizle ilgili olsun. Örneğin biz bir kurumlar arası ticaret platformuyuz (Business to Business domain) ve Youtube kanalımızda takipçilerimizin üretkenliklerini arttıracak, onlara işlerinde yardımcı olacak tüyolarla dolu videolar sunuyoruz. Başarılı youtube kanalı aynı şekilde sizin işiniz de girişimcilere ve sektör profesyonellerine yardımcı olmakla ilgiliyse; sizin videolarınızın da onların işine yarayabilecek pazarlama araçları ve yeni yatırım alanlarıyla ilgili ipuçları içermesine, yani kısacası hedef aldığınız kitlenin istekleriyle ilgili ve onlara uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

5. Videolarınızı Yüklemek…

Gereken bütün temel şeyleri hallettiniz ve hedef kitlenizi tanıyorsunuz, sıra geldi video yüklemeye.
Bu kısmı sizin için video yüklerken yapılması gerekenlerr ve yapılmaması gerekenler olarak ikiye ayırdık:
Yapılması Gerekenler: Daima paylaşılmaya değer ve insanların izlemeye can atacakları, kaliteli videolar paylaşın. “Nasıl Yapılır?” ya da “Soru-Cevap” videoları yaratabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ise videolarınızın ne kadar süreceğidir, videolarınız kısa ama öz olsun. İçeriğinizin kanalınızda kolayca ulaşılabilir halde bulunmasına dikkat edin; oynatma listeleri yaratarak ya da benzer video grupları oluşturarak bunu sağlamanız mümkün olur. Bu sayede izleyicileriniz istedikleri içeriğe daha kolay ulaşabilirler.

Başarılı youtube kanalı için yapılmaması Gerekenler: Kimse karanlık, kötü çekilmiş ve kötü seslendirilmiş bir video izlemek istemez. O yüzden asla düşük görüntü kalitesine sahip bir video yüklemeyin bu Youtube kanalınız için sarf ettiğiniz emeklerin boşa gitmesi anlamına gelir. Videolarınızın daima iyi kalitede olduğuna dikkat edin, bunun aksi olması; az önce belirttiğimiz şeylerden de çok markanızın ve firmanızın imajına kötü olarak yansır.

6. Videonuzun Adı, Etiketleri Ve İçerik Yazıları Önemlidir…

Videonuza vereceğiniz isim: Videonuza ne isim verirseniz verin, bunu yaparken aklınızda bulunması gereken yegâne şey sadece ilk 6 kelimenin görünür olacağı ve izleyicilerin bundan sonrasını okumayacakları olmalıdır. Öyleyse bu ilk 6 kelime videonuzun izlenmesi adına hayati önem taşıyor. İzleyicileriniz sadece bu ilk 6 kelimeye bakıp videoyu izleyip izlemeyeceklerine karar verebilirler. Öyleyse bunların etkileyici, yenilikçi ve ilgi çekici olmasına dikkat edin ve bir kere iyi bir isim oluşturduğunuzda, sıra vereceğiniz etiketlere ve anahtar kelimelere geliyor.
Etiketler: İşin aslı etiketleme sanıldığından biraz daha karmaşık bir konudur. Sonuçta mesele herkesin hali hazırda takip ettiği etiketlere gönderme yapmanızla bitmiyor ve etrafta zaten hali hazırda aynı etiketleri paylaşan milyonlarca video var.

Teknikler

Doğru ve işe yarar etiketi belirlemek kesinlikle yapılması gereken bir şey, ama bunu yaparken bazı yaygın olmayan etiketler eklemeniz de videonuzun izleyicisini arttırmak açısından işe yarayabilir. Sonuçta kimin ne aradığını bilemezsiniz ve sizin yaygın olmayan etiketleriniz, o konuyu araştıran birinin sizin kanalınıza ulaşmasına hatta daha iyisi kanalınızı beğenmesine yol açabilir. Son olarak asla videonuzla ve firmanızla ilgili olmayan etiketleri, sırf o sırada popülerler diye eklemeyin; bunu şimdiye kadar pek çok kişi denedi ve neredeyse hemen hepsi geri teper.
Tanım Yazısı: Videonuzun adı: Tamam, Etiketler: Tamam sıra geldi izleyicilerinizi yormayacak hoş ve kısa bir tanıtım yazısına; bu yazı izleyicilerinizin videoyu izleyip, izlemeyeceklerine karar vermelerinde kritik bir öneme sahiptir. Öyleyse bunu aklınızda tutun ve ilgiyi başarılı youtube kanalı oluşturmanın önceliklerinden olan videonuza çekecek bir şeyler yazın.

7. Bazı Özellikleri (CTA/Eyleme çağrı, Altyazılar, Ön izleme resmi) Etkili kullanın

Eyleme Çağrı/(CTA): Bu özellik sanıldığından da etkilidir, bu izleyiciden ne yapmasını istediğiniz, onu “eyleme” yönlendirdiğiniz yerdir, bu ister beğenme, ister abone olma ya da yorumda bulunma ve ya paylaşma olsun her halükarda sizin yararınızadır.
Ön İzleme Resmi(Thumbnail): Bir kere videonuzun yüklendiğinde, artık onun daha fazla izlenmesi için daha fazla ne yapabileceğiniz düşünmeye başlamalısınız ve burada da ön izleme resimleri devreye girer ve siz, size sağlanan pek çok ön izleme resmi seçeneğinden videonuza en çok uyanı tercih etmelisiniz.
Altyazılar/Bilgilendirmeler(Annotations): Bu özellik videonuz izlenirken ya da tamamlanmak üzereyken, izleyicinizi başka bir videoya yönlendirmenize yarar. Bu yeni yüklediğiniz bir video ya da başka bir video değil, web sitenizin linki de olabilir. Fakat bunu aşırı kullanmamaya da dikkat etmelisiniz, çünkü gerekenden fazla kullanımı izleyicinizi rahatsız ederek başka bir video yerine kanalınızdan çıkmaya yönlendirebilir.
Bunun gibi küçük noktalarda dikkatli olmanız daima sizin çıkarınıza olacaktır.

8. Kanalınızı Sosyal Medya Üzerinden Tanıtın.

Bu nokta, hemen hemen bütün makalelerimizde değindiğimiz belki de tek nokta. Ama içinde yaşadığımız Dünya’yı göz önünde bulundurunca, herhangi birinin Sanal dünyayı kolayca göz ardı edebilmesi mümkün değildir. Sanal mecralara o kadar alıştık ki Youtube kanalınızı Facebook, Twitter, Google +, Linked-in ve mümkün olan her yerden tanıtmanız gerektiğini düşünüyoruz. Belki başka bir iyi fikir, kanalınızla ilgili iyi bir blog yazısı yayınlamak olabilir ve bu yazının linkini kanalınıza ya da direkt olarak videonuza ekleyebilirsiniz. Blog yazıları videolarınızla ilgili olabileceği gibi, izleyicilerinizin ilgi alanlarıyla ilgili de olabilir. Bu alanlarla ait herhangi ürün, yazılım ya da web sitesi ile ilgili bir makale izleyicilerinizin dolayısıyla da sizin kanalınızın izlenebilirliğinin yararına olacaktır.

9. Başka Youtube kanallarıyla Ağlar Oluşturun.

Başka Video yapımcıları ya da kanallarla iletişime geçmeniz iyi bir fikir olabilir, en azından biz yardımı olacağından eminiz ve bunu tavsiye ediyoruz. Yapmanız gereken şey sizinle aynı tipte videolar paylaşan ve benzer ilgi alanına sahip kanallar bulmak, bu her zaman kolay olmayabilir ama bu konuda da Facebook ve Twitter gibi mecralardan yararlanabilirsiniz. Bu tip ağlar kurmak sadece onların izleyicilerini sizin kanalınıza yönlendirmez, bu sayede bilinirliğiniz ve markanızın tanınırlığı artar. Böyle bir bağlantı kurmanın ve ilgi yakalamanın başka bir yolu ise hali hazırda popüler olan videolara yorum videoları hazırlamaktır. Bize güvenin, ilgi görmeyen ama sürekli video yayınlayan bir kanal olmak istemezsiniz. Başlangıçta böyle olmamak zor olabilir ama bir kere video takipçilerinin ilgisini çekecek, iyi içerikler paylaşmaya başladınız mı, yeni takipçilerin ve izleyicilerin ardı ardına gelmesi an meselesidir. Hazırladığınız yorum videolarının, insanların videonuzdan kanalınıza ulaşmalarını ve abone olmalarını sağlayacak şekilde ilgi çekici ve eğlenceli olmasına özellikle dikkat edin

Başarılı Youtube Kanalı için Birkaç İpucu Daha:

Youtube Kanalınıza Zaman Ayırdığınızdan Emin Olun: Youtube kanalınızı açtığınız andan itibaren onunla yaşamaya başlayacaksınız. İçeriğinizin güncel kalmasını sağlamalısınız ve bunun için de ilgilendiğiniz alanla ilgili sürekli paylaşımda bulunmaktan daha iyi bir seçeneğiniz yok. Başarılı youtube kanalı bol bol üretmekten geçer.

Bir Program Yapın/Belirleyin:

Programlar insanların neyi, ne zaman yapacaklarını ve onların yapılıp yapılmadıklarından emin olmalarını sağlarlar, bu yüzden yararlıdırlar. Aynı şey düzenli olarak Youtube izleyen kişiler için de geçerli. Eğer videolarınızı düzenli aralıklarla yayınlar ve izleyicilerinizi bu programdan haberdar ederseniz, izlenme oranınızın artacağını hatta insanların sizin videolarınızı izlemek için gününü bekleyeceklerini düşünüyoruz.

Yaptığın İşle ilgili Tutkulu Olun:

Lütfen bunu sadece para kazanma aracı olarak görmeyin. İnanmadığınız herhangi bir konu ya da isimle ilgili bir kanal oluşturmamalısınız, sadece içinizden geliyorsa bunu yapın ve onu da tutkuyla yapın.
Bize güvenin Youtube kanalı oluşturmak sandığınızdan çok daha eğlencelidir, tabii ciddiye aldığınız ve harika içerikler paylaştığınız sürece. Söylediğimiz gibi, yapmanız gereken; doğru ismi bulmak, etkileyici bandı seçmek ve doğru etiketleri ve tanım yazılarını yazmak gibi küçük detaylara dikkat etmek ve sadece altyazıları fazla kullanmadığınızdan, doğru resmi seçtiğinizden emin olmak. Bunlara dikkat ettiğinizde geri dönüşün ne kadar büyük olduğunu görünce şaşıracaksınız bundan eminiz.

Son olarak unutmamanız gereken doğru içeriği seçmek en az sosyal medyada onu tanıtmak kadar önemlidir. Bir kere bütün bunları eksiksiz olarak yaptığınızda, müthiş bir Youtube kanalına sahip olacağınızdan şüphe duymuyoruz, sadece tutkulu olun ve yaptığın şeyi doğru zamanda yaptığınıza dikkat edin gerisini kanalınız sizin için yapacaktır.
Eğer başarılı youtube kanalı  oluşturmak ile ilgili daha fazla sorunuz varsa ya da bizimle görüşleriniz ya da önerilerinizi paylaşmak isterseniz yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz, uzmanlarımız size yanıt vermekten memnuniyet duyacaklardır.

Örnek verebileceğimiz kanallardan ( dinlendirici müzikler kanalı). Sıradan adam

Yazar

VG

Blog Comments

Merhaba ,ben kanalimda çocuklara yönelik birşeyler yapıyorum . Yani 7 -13 yaş arası diyebiliriz belki.
Şimdi ben bu kitleye hangi yollarla ulaşabilirim

Post Reply

benim kullandığın en doğal ve işe yarayan ModaSky sitesinde bütün youtube videolarımı yayınlıyorum. oradan Abone ve izlenme geliyor. takipbe takipçide çekebiliyorsun.

Post Reply

https://www.commonsensemedia.org/blog/10-youtube-stars-your-kids-love bu makalede youtube ta çocukların sevdiği youtuberları anlatıyor. Bunlardan esinlenebilirsiniz.

Genel olarak:

Sürekli ve periyodik şekilde video ekleyin.
Çocukların neyi sevdiğini analiz edin, uygun içerikler ekleyin.
Özgün olun
İzleyiciye gerçek bir değer katın

Post Reply

YouTube kullanıcıları ” ModaSky ” sitesi üzerinden videolarını yayınladığı takdirde Sponsor bulabilir veya Reklam alabilirler. Abone sayısını arttırabilirler.

Post Reply

Emeğiniz için teşekkürler. Çok güzel bir paylaşım olmuş. Ben de yeni başladım bu işe. Kanalıma göz atıp yorumlarınızı paylaşırsanız çok memnun olurum.

https://www.youtube.com/channel/UCitiEqQQ6ee8e5tlCKLrlfg

Post Reply

Benim de bir youtube kanalıma var ismi dogasila koc lütfen ziyaret edermisin lütfen yorum yaparsan çok sevinirim ama kötü yorum yapmayın lütfen yapıcaksqnız gelmeyin size ricam 900 aboneye gelmeme az kaldı bir yardım eli uzatın

Post Reply

crazy boy abone olun

Post Reply

Merhaba. Eğlenceli ve ilginç çizimlerle Bilim ve Teknoloji üzerine konuları kısa kısa anlatıyorum. Beklerim. Teşekkürler.
Kanalın adı: Bilim Terk
Kanal Linki: https://www.youtube.com/bilimterk

Post Reply

Portfolyodaki animasyon videolarınızı hangi programla yapıyorsunuz?

Post Reply

Benim kanalım tarih olarak iki yıl önce açtım ama daha yeni bir ay oldu video Atalı abone toplayali böyle bir durumda gelecekte bana sknti cikararmi

Post Reply
Yorum Yaz

*Please complete all fields correctly